Књига о српској принцези Јелени која је шест деценија седела на константинопољском престолу и била мајка двојице последњих источно-римских царева
уторак, 28. децембар 2010.
понедељак, 27. децембар 2010.
Радио Светигора
На радио "Светигори" недавно је објављен наш чланак "Последња византијска Царица". Можете да га прочитате овде.
петак, 17. децембар 2010.
Водич за живот
Овде можете да прочитате наш чланак објављен у часопису "Водич за Живот" (бр. 2, новембар 2010, стр. 104-105):
Прича о српској принцези
која је шест деценија седела на константинопољском престолу
и била мајка двојице последњих источноримских царева
ПОСЛЕДЊА ВИЗАНТИЈСКА ЦАРИЦА
Царица Јелена Палеологина (1364-1450), Мајка Константина XI, последњег византијског императора, и његовог старијег брата (и претходника на престолу) Јована VIII, српска принцеза из породице Драгаш-Дејановић, директни изданак светородне лозе Немањића (под старост замонашена с именом Ипомонија), готово шест деценија седела је на цариградском престолу.
петак, 10. децембар 2010.
Поглед на Константинопољ
Constantinople in Byzantine times - view from the sky |
"У Константиновом граду све је било широко и пространо. Подигнут као и Рим на седам брежуљака, сав од белог мермера, попут правих царских двери васељене Град је гледао на два континента, на Европу и Азију. Његове луке, са чистом и дубоком водом, могле су да приме хиљаде бродова и галија, што је престоницу и тада чинило једним од највећих лучких градова на свету. Цариград је био опасан венцем моћних зидина, као и високим, тврдим пирговима, који би већ и појединачно издвојени свакако заслуживали дивљење. Градски зидови имали су облик троугластог штита чије су две стране браниле прилаз са мора, а трећа са копна. Морске зидине су се дизале над Златним рогом и Мараморним морем. Од Влахерне на северу, која лежи изнад залива Златни Рог, до Златних врата на југу, са којих је отворен видик на Мраморно море, у дужини од шест миља пружао се троструки копнени зид који је кроз историју сваки пут представљао непремостиву препреку за освајаче. Затим се од Златних врата дуж обале Мраморног мора у дужини од готово седам миља простирао морски зид, све до Манганског манастира који је стајао на обали Босфора с погледом на другу страну мореуза, на Малу Азију. Одатле па све до Влахерне, где се круг затвара, морски зид у дужини од још шест миља гледао је најпре на Босфор а затим на залив Златни рог и на латинску Перу са његове друге стране". (51)
Опис Манојла Хрисолора из писма Јовану VIII (Бреје, 84-85). (52)
понедељак, 6. децембар 2010.
Једина византијска Царица Српкиња
Драгутин Анастасијевић (1877-1950) |
Види: Драгутин Анастасијевић, Једна византиска царица Српкиња, Београд 1939 (одштампано из Браства, књ. XXX). (42)
субота, 27. новембар 2010.
Константин Драгаш и Света Гора
Једно од светогорских пристаништа (манастир Григоријат) |
Види: Милош Благојевић, Закон господина Константина и царице Јевдокије, ЗРВИ 44, 2007, 448-458. (35)
субота, 20. новембар 2010.
Струмица
Манастир Богородица Елеуса код Стумице (из 1080. године) |
Јован Хаџи-Васиљевић, Драгаш и Константин Дејановићи и њихова држава (докторска дисертација на Философском факултету Бечког университета, објављена као посебан отисак из "Просветног Гласника"), Београд, 1902, стр. 36-37. (34)
недеља, 14. новембар 2010.
Путовања
Краљица Јелена Анжујска и њен син краљ Милутин (фреска из Грачанице, 1324) |
петак, 12. новембар 2010.
Деспот Дејан и задужбине Дејановића
Поседи деспота Дејана (према Миодрагу Рајичићу) |
петак, 5. новембар 2010.
Велбужд
Велбужд - остаци средњевековног утврђења на падинама Осогова |
Велбужд се данас налази у Бугарској и зове се Ћустендил (Кјустендил – "Константинова бања"). Овај назив дали су му Турци управо по Јеленином оцу, Константину Драгашу, коме је град био престоница. Код Велбужда, који је по свему судећи у састав средњевековне српске државе ушао још у време краља Милутина, одиграла се 28. јула 1330. године велика битка у којој је војска Јелениног деде краља Стефана Дечанског, и његовог сина, краљевића Душана, потукла бугарску војску. У бици је погинуо и бугарски цар Михаило. (11)
среда, 20. октобар 2010.
Евдокија Комнина
Зграда САНУ у Кнез Михаиловој улици у Београду, седиште Византолошког института |
Иван Ђурић, "Евдокија Комнина и њен муж Константин Драгаш"
Зборни радова Византолошког института 22 (12) (1983), 259-272. (10)
четвртак, 7. октобар 2010.
Цар Душан
Фреска из манастира Лесново (око 1350) |
"...достовјерни, и многољубими, и всесрдачни, и брат царства ми" - из Даровне повеље цркви у Архиљевици (Miklosich, Monumenta Serbica, 143). (10)
"...који би, у складу са ондашњим обичајним правом, под одређеним околностима Цара могао чак и да наследи" - Јован Хаџи-Васиљевић, Драгаш и Константин Дејановићи и њихова држава (докторска дисертација на Философском факултету Бечког университета, објављена као посебан отисак из "Просветног Гласника"), Београд, 1902, стр. 12. (10)
недеља, 3. октобар 2010.
Мошти свете Ипомоније
Inside the monastery of St. Patapius |
субота, 18. септембар 2010.
Света Ипомонија
Купола цркве Богородица Памахаристос у којој је Генадије Схоларије столовао као Константинопољски патријарх од 1456. године |
"Пошто је завршио са излагањем опште поуке о девет плодова Духа Светога, Генадије Схоларије се, приводећи беседу крају, поново окренуо цару Константину и обратио му се следећим речима:
'Управо од поменутих девет плодова, како видиш најплеменитији Царе, справља се лек који отклања бол, или боље рећи лек који омогућава трпљење бола. Тај лек одмах, а не тек после дужег времена, ослобађа оне што желе да га приме од зала која их погађају услед претеране жалости, или уопште не дозвољава да их она задесе, јер када се попије он има и превентивно дејство. Управо тај лек је против сваке недаће у животу узимала славна покојница, наша Господарица, најсветија међу царицама, непрестано га приносећи својој души. Смешом ових духовних плодова она је чистила себе од сваке отровне жалости. А пре ње тај су лек пили и сви други васпитаници Божији'". (227)
петак, 17. септембар 2010.
Улога Византије
John Argyropoulos (1415-1487) as depicted by Domenico Ghirlandaio in 1481. |
четвртак, 16. септембар 2010.
Беседа на царичином гробу
Унутрашњост главне цркве манастира Пантократор (данас Мула Зејрек џамија) |
недеља, 12. септембар 2010.
Монахиња Ипомонија
Hagia Sophia: The Deisis mosaic (probably dates from 1261) |
субота, 11. септембар 2010.
Фирентинска унија
Учесници сабора у Фиренци на фресци Б. Гоцолија
(Benozzo Gozzoli's Journey of the Magi, in the Palazzo Medici Riccardi in Florence, 1459–61)
|
среда, 8. септембар 2010.
Деспот Андроник Палеолог
Манастир Пантократор (данас Мула Зејрек џамија) The Monastery of St. Saviour Pantokrator (today Zeyrek Mosque) |
недеља, 5. септембар 2010.
Kleope Malatesta
Постоји претпоставка да је ово портрет деспотице Клеопе |
субота, 4. септембар 2010.
Ана Васиљевна Палеологина - Царица Рускиња
Monastery of the Mother of God of Konstantinos Lips (today Fenari Isa Mosque), photo: M. S. |
четвртак, 2. септембар 2010.
Γεώργιος Πλήθων Γεμιστός
Georgios Gemistos Plethon (1355-1452) by Benozzo Gozzoli |
понедељак, 30. август 2010.
Однос Ромеја према Латинима
The Capture og Constantinople in 1204 (Tintoretto) |
"Неповерење према латинима посебно се укоренило два века раније када су Град заузели витезови са Запада, учесници Четвртог крсташког похода, који су га до те мере опљачкали да се до краја постојања Велике Романије није опоравио. Био је то дотад једини случај у историји да је престоница пала у руке освајача, али, по мишљењу њених житеља, опет захваљујући издаји латина. Наиме, непријатељски бродови никада нису могли да уплове у залив Златни рог јер улаз био затворен дебелим ланцем који се пружао од високих морских зидова Цариграда до утврђене Галате коју је Цар поверио на управљање венецијанцима. Ови последњи уклонили су ланац и омогућили крсташима да са бродовима уђу у залив, те да цариградске зидине нападну на месту где су биле најслабије, код четврти Влахерна, и то истовремено са мора и са копна.
недеља, 29. август 2010.
Кондоскалион
Galley of Romania, first half of 15th century (Michael of Rhodes) |
петак, 27. август 2010.
Μανουήλ Χρυσολωράς
Manuel Chrysoloras (1355 – 1415) |
четвртак, 26. август 2010.
Мистра
The church of St. Sophia at the ruined Byzantine city of Mistra |
уторак, 24. август 2010.
Одлазак у Константинопољ
Поглед са Златних врата на Мраморно море |
четвртак, 19. август 2010.
О пореклу породице Драгаш-Дејановић
The fresco of king Stefan Milutin, King`s Church in Studenica, Serbia (1314) |
уторак, 17. август 2010.
Јелена упознаје Константинопољ
The Basilica Cistern located 150 m southwest of the Hagia Sophia was built in the 6th century during the reign of Emperor Justinian I |
петак, 13. август 2010.
Јован Аргиропул
Јован Аргиропул и други учени Ромеји, даље ће на Западу појачати интересовање за наслеђе древне Грчке, подстаћи ће тежњу за слободним развијањем човекове личности, убрзати развој науке и проширити видике уметности." (186-187)
понедељак, 9. август 2010.
Царица Марија Комнина
Pisanello (1395-1455), Saint George and the Princess of Trebizond (Царица Марија Комнина на Пизанеловој фресци из Вероне) |
четвртак, 5. август 2010.
Белешка старца Исаије
Манастир Хиландар, Пирг Св. Саве |
"Књигу ову у добра времена почех, када божанствене цркве и Света Гора, рају подобне, цветаху као неки врт код извора стално напајан, а сврших у најгорим од свих злих времена. И толика невоља и зло љуто захвати све градове и крајеве западне, колико нити уши икада чуше, нити очи видеше. Просуше се Исмаилићани и полетеше по свој земљи, као птице по ваздуху, и једне од хришћана мачем клаху, друге у ропство одвођаху. А оне који су остали, њих смрт прерано пожње. Они пак који смрт преживеше, глађу беху погубљени. Јер таква глад завлада по свим крајевима, каква не би од постанка света; ни потом таква, Христе Милостиви, да не буде. А оне које глад не погуби, њих по допуштењу Божијем вуци ноћу и дању нападаху и ждераху. Авај, јадан призор би за гледање! Оста земља од свих добара пуста: и људи и стоке и других плодова. Јер не би кнеза, ни вожда, ни наставника међу људима, ни да избавља ни да спасава, но сви се испунише страхом исмаилићанским, и срца храбра јуначких људи у најслабија срца жена претворише се. И уистину, тада живи оглашаваху за блажене оне који су раније умрли". (32-33)
недеља, 1. август 2010.
Икона из манастира Поганово
Пресвета Богородица и свети Јован Богослов |
"...Поводом очеве смрти Јелена у октобру исте године заједно са мужем прилаже цариградском манастиру Светог Јована Претече сто односно пет стотина златних перпера, за душу, како је остало забележено, 'блаженог и великославног господара Србије, господина Константина, оца моћне нам и свете господарке и владарке'. Такође, преузела је на себе обавезу да доврши изградњу манастира у кањону реке Јерме, северно од Трна и Зеленграда, који је као ктитор почео да подиже њен отац. Манастиру је поклонила и двострану икону, на којој се са предње стране налазе ликови Богородице и светог Јована Богослова, а на полеђини представа једног чудесног догађаја. Утеху јој је донело то што је неколико месеци након очеве погибије родила трећег сина, коме су дали име Теодор, по Царевом брату, деспоту Мореје". (80)
четвртак, 29. јул 2010.
Цар Манојло II Палеолог
Emperor Manuel II Palaiologos (1350-1425) |
среда, 28. јул 2010.
Прохор Пчињски
Манастир Св. Прохор Пчињски |
уторак, 27. јул 2010.
понедељак, 26. јул 2010.
Царичин однос према унији
Иван Ђурић (1947-1997) |
петак, 16. јул 2010.
Јован VIII Палеолог
Цар Јован VIII Палеолог у Фиренци (фреска, рад Беноца Гоцолија, Palazzo Medici-Ricardi) |
понедељак, 12. јул 2010.
Свети краљ Стефан Урош III Дечански
субота, 10. јул 2010.
Царска породица
Царска породица, минијатура из рукописа са делима Дионисија Ареопагита поклоњеног 1408. године опатији Сен Дени. Данас се чува у музеју Лувр у Паризу. |
"...Манојло ће из Константинопоља послати опатији Сен Дени на поклон богато украшени рукопис дела светог Дионисија Ареопагита – изузетно вредан древни хришћански богословски спис. У рукопису се налази и слика царске породице на којој су Манојло II, Јелена Драгаш, и тројица њихових синова: Јован, Теодор и Андроник. Покрај лика Јелене Драгаш стоји натпис: 'Јелена, у Христу Богу верна Августа и Автократориса Ромеја Палеологина'..." (102)
"...Tоком своје нове дипломатске мисије Хрисолорас доноси на поклон париском манастиру Сен Дени горе поменути рукопис, на коме је остала забележена и његова посвета: 'Ова књига дарована је од преузвишеног Цара и самодршца Римљана кир Манојла Палеолога манастиру Светог Дионисија у Паризу, у Франкији то јест Галији, из Цариграда, захваљујући мени, Манојлу Хрисолорасу, који сам био послат као емисар реченог Цара, године од стварања света 6916, а од оваплоћења Господњег 1408'"... (103)
четвртак, 8. јул 2010.
The Last Byzntine Empress
Empress Helena - st. Hypomone |
On 10 February, 1392, Helena married Manuel II Palaiologos, Byzantine Emperor. They had several children. Manuel II died on 21 July, 1425. Helena survived him by almost twenty five years. She retired to a monastery and died on March 23, 1450 in Constantinople.
Her children included the last two Byzantine emperors. Constantine XI renamed himself after her maiden name Dragaš (in Greek, Dragasēs), adding it to his own.
Пријавите се на:
Постови (Atom)